• /upload/medium/f369c12df58eba71e0354d42848e723a.jpg.jpg
  • /upload/medium/e3aa5e7ba7364117010c71640e613fb6.jpg.jpg
  • /upload/medium/fe74e6124511abce2c23519f3a87639f.jpg.jpg
/upload/medium/4f53ade6bb8dae74b4a32eabcc46c94d.jpg.jpg
/upload/medium/186c591d97d5588a430fbfd6b0991dc7.png.jpg
/upload/medium/cb7cd90cbf999708956466f24850ab6e.jpg.jpg
/upload/medium/37e9eea6a173fc2b0424de1d1b61d445.jpg.jpg
/upload/medium/a00331488cd8620991b0e8123a22c728.jpg.jpg

Wakacyjne biegunki

Wakacyjne biegunki

Aby właściwie leczyć biegunkę musimy ją właściwie zdiagnozować.

Biegunka to oddanie więcej niż 3 luźnych stolców na dobę.

Musimy pamiętać, że biegunka jest sposobem na pozbycie się z naszego organizmu toksyn i bakterii.

Dlatego bardzo istotne jest właściwe rozpoznanie przyczyny jej powstania, aby wybrać właściwe leczenie.

Większość biegunek ciągu roku jest spowodowana zakażeniami wirusowymi, na które nie pomagają leki przeciwbakteryjne, a jedynie nawadnianie i leki zapierające, hamujące perystaltykę jelit.

Innymi rodzajami biegunki są: te spowodowane stresem, o podłożu alergicznym lub pasożytnicze.

Biegunki spowodowane stresem leczymy lekami zapierającymi i uspakajającymi.

Najlepszym sposobem leczenia biegunek o podłożu alergicznym jest eliminacja alergenu z diety połączona z lekami przeciwalergicznymi, jeśli istnieje prawdopodobieństwo kontaktu z alergenem lub brak możliwości jego całkowitej eliminacji.

Biegunki pasożytnicze związane są z wniknięciem do naszego organizmu pasożytów lub ich larw poprzez spożycie najczęściej surowego zarażonego mięsa, lub wypicie nieprzegotowanej wody.

Biegunki pasożytnicze są bardzo intensywne i wodniste, często występuje w nich krew lub ropa.

Tego typu biegunki bardzo szybko powodują odwodnienie organizmu, a ich leczenie po właściwym zdiagnozowaniu musi przebiegać pod kontrolą lekarza.

W czasie wakacji najczęściej spotykane są biegunki bakteryjne tzw. „klątwa Montezumy lub zemsta faraona”, które spowodowane są problemem związanym z niemożliwością umycia rąk przed jedzeniem czy spożywaniem posiłków bez zwracania uwagi na miejsce i sposób ich przygotowania.

Aby ustrzec się przed tym wakacyjnym problemem należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • pijmy tylko wodę butelkowaną, najlepiej gazowaną i używajmy jej też do mycia zębów

  • napoje schładzajmy w lodówkach gdyż lód często robiony jest z wody kranowej

  • myjmy ręce częściej niż zwykle, szczególnie przed posiłkami najlepiej z użyciem żelu antybakteryjnego

  • unikajmy potraw z surowego mięsa lub przyrządzanych na grillu na rynkach, placach czy w przydrożnych budkach

  • jeśli jemy owoce to wybierajmy tylko te które możemy obrać, a przed ich obraniem koniecznie je umyjmy

  • na tydzień przed planowanym wyjazdem przyjmuj probiotyki lub synbiotyki (dobroczynne bakterie tworzące florę jelitową wraz z substancjami odżywczymi przyśpieszającymi ich namnażanie)

Jeśli już dopadnie nas na wyjeździe ta niezbyt przyjemna przypadłość musimy rozpocząć właściwe leczenie.

Najważniejsze to nie dopuścić do odwodnienia, tu pomoże nam picie elektrolitów czy choćby posłodzonej wody i/lub lekko osolonej wody.

Najrozsądniejszym postępowaniem jest podanie leków, przeciwbakteryjnych, a dopiero po kilku następnych wypróżnieniach podajemy leki zapierające czy węgiel który zwiąże i zaabsorbuje toksyny.

Jest wiele opinii, że miejscowe leki na biegunkę są skuteczniejsze od naszych i często jest to prawdą, ale musimy pamiętać, że kupując leki koniecznie musimy nabywać je w aptece – jest to gwarancją ich właściwego składu i standardów związanych z ich przechowywaniem co ma ogromne przełożenie na ich skuteczność. Miejscowe preparaty są stworzone w oparciu o działanie ukierunkowane na specyficzną dla danego miejsca florę bakteryjną.

Lekarze w Egipcie stosują też terapię polegającą na podaniu w początkowej fazie biegunki leków przeczyszczających, a dopiero po „opróżnieniu” organizmu podają leki zapierające. Terapia ta ma swoje wady i zalety.

W szybki sposób eliminuje z organizmu bakterie, ale też znacznie osłabia organizm. Pacjentowi pozostaje tylko dbanie o właściwe nawadnianie organizmu. Postępowanie to stosowane jest tylko wobec osób dorosłych nie chorujących na żadne inne schorzenia.

Najbardziej niebezpieczne są biegunki u dzieci. U nich najszybciej dochodzi do odwodnienia. Dlatego bardzo ważne jest jak najszybsze zareagowanie i rozpoczęcie leczenia. Jeśli biegunka jest na dodatek połączona z wymiotami które uniemożliwiają doustne nawadnianie należy bezwzględnie udać się do lekarza lub wezwać pogotowie, gdyż dzieci przy znacznym odwodnieniu tracą przytomność.

Warto pamiętać, że poza preparatami zawierającymi elektrolity są też preparaty zawierające aminokwasy, szczególnie pomocne podczas wymiotów.

Podczas leczenia biegunki u osób dorosłych zalecana jest głodówka, a jeśli musimy coś zjeść niech będą to suchary, kleik ryżowy, lub papkę z rozgotowanej marchewki.

U dzieci głodówki nie stosuje się, ze względu na szybkie osłabienie organizmu. Posiłki mogą być podane już po 3 godzinach od wystąpienia objawów. Menu, które wspomoże organizm w tym czasie to rozgotowana marchew, kleik ryżowy, czy kompot z suszonych jagód lub kisiel.

Choć podczas wakacyjnych podróży świat kusi nas pysznymi lokalnymi, kolorowymi potrawami, często warto zaufać hotelowemu menu, aby w pełni cieszyć się odpoczynkiem, a z wakacji przywieźć same pozytywne wspomnienia.

2017-05-22 03:41:12